👈 فروشگاه فایل 👉

مبانی نظری و پیشینه تحقیق نظریه های رضایتمندی زناشویی 47 صفحه

ارتباط با ما

... دانلود ...

مبانی نظری و پیشینه تحقیق نظریه های رضایتمندی زناشویی 47 صفحه

دانلود مبانی نظری و پیشینه تحقیق نظریه های رضایتمندی زناشویی که در آن به بررسی (چارچوب) ادبیات نظری و پیشینه نظری پژوهش در تحقیقات داخلی و خارجی می پردازیم.

مشخصات فایل

تعداد صفحات

47

حجم

100/791 کیلوبایت

فرمت فایل اصلی

docx

توضیحات کامل

این نوشتار مبانی نظری و پیشینه تحقیق نظریه های رضایتمندی زناشویی قابل ویرایش با فرمت ورد doc بصورت جامع و کامل می باشد. در بخش اول (چارچوب) ادبیات نظری نظریه های رضایتمندی زناشویی تشریح می شود و در بخش دوم پیشینه نظری تحقیق نظریه های رضایتمندی زناشویی در پژوهش های داخلی و خارجی مورد بررسی قرار می گیرد. 

تعریف مفهومی رضایت زناشویی: 

سینها  و مکرجی  (2005)، رضایت زناشویی را پیوندی دوستانه همراه با تفاهم و درک یکدیگر و تعادلی منطقی میان نیازهای مادی و معنوی همسران می دانند. رضایت زناشویی بنیادی ترین ستون سلامت روانی افراد در خانواده است که از عاملهای گوناگونی مانند وضع مالی، سن ازدواج، وضع کاری و.. اثر می پذیرد.

تعریف عملیاتی رضایت زناشویی:

در این پژوهش میزان رضایت زناشویی نمره ای است که از اجرای پرسشنامه رضایت زناشویی انریچ بدست می آید.

يکي از نظريه هاي مهم در زمينه ازدواج و خانواده که توجيه مناسبي براي روابط رضايت بخش و بالعکس می باشد، نظريه مبادله اجتماعي ناي (1978) است. این نظریه مبتني بر يک مدل اقتصادي از رفتار انسان است و فرض اساسي در نظريه فوق اين است که روابط با پاداشهاي بيشتر و هزينههاي کمتر رضايتمندي بيشتري را ايجاد خواهد کرد و دوام بيشتري خواهد داشت.  چنين منابعي ميتوانند منبع قدرت در تصميم گيري زوجين باشد. نظريه مبادله اجتماعي ميتواند به طور گسترده براي کمک به زوجين در موقع تعارض استفاده شود. اکثر درمانهاي موفق زناشويي بر حداکثر سازي جنبههاي پاداش دهنده روابط و به حداقل رساندن موانع تاکيد ميکنند (ابراهیم زاده، 1387).

رضایت مندی زناشویی در زنان براساس نتایج پژوهشی که دفتر برنامه ریزی اجتماعی و مطالعات فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری (1390) انجام شده، رضایت زناشویی در زنان با تحصیلات عالیه بهتر از زنان دیپلمه است. بین رضایت زناشویی و تحصیلات رابطه ای مثبت مشاهده شده که نشان می دهد زنان با تحصیلات عالیه از ویژگی های همسر خود رضایتی بیش تر دارند. شناخت بهتر زوج و انتخاب مناسب تر در زنان کمک کرده تا طلاق در میان کسانی که پس از سی سالگی ازدواج می کنند، کم تر رخ می دهد، زنان با تحصیلات عالیه ارتباط خوبی با شوهر برقرار می کنند و تعارضات و اختلافات را در تمامی زمینه ها به ویژه مسایل مالی کارآمدتر حل و فصل نمایند. در نتیجه رضایت زناشویی در زنان دیپلمه پایین تر از زنان با تحصیلات عالیه بوده است، ولی در کل سطح رضایت زناشویی ایرانی بسیار پایین گزارش شده است.

فهرست مطالب

تعریف نظری رضایتمندی زناشویی

تعریف عملیاتی رضایتمندی زناشویی

فصل دوم چارچوب نظری و پیشینه پژوهش نظریه های رضایتمندی زناشویی

رضايت زناشويي

2-15- نظريه هاي مربوط به رضايتمندي زناشويي    

2-16- نظريه هاي طبقه بندي ازدواجهاي بادوام

2-17- نظريه مدل اجتماعي ناي

2-18- نظريه چرخه پاداش زندگي زناشويي:

2-19- نظريه عقلاني – هيجاني آليس    

2-20- عوامل و مولفه هاي رضايت زناشويي

2-21- عوامل فرهنگي، اجتماعي و تربيتي

پیشینه تحقیق

 تحقیقات انجام شده خارجی

تحقیقات انجام شده داخلی

منابع و مآخذ

منابع فارسی    

منابع انگلیسی

👇محصولات تصادفی👇

مبانی نظری و پیشینه تحقیق هوش هیجانی و مدل های آن 66 صفحه یک برنامه فازی منطقی در آموزش مجازی خلاصه کتاب مبانی برنامه ریزی شهری دکتر اسماعیل شیعه تاثیرات استراتژی مدیریت علمی روی اجرای سازمانی: یك مكمل برای بر پایه تئوری پاورپوینت مدیریت رفتار سازمانی